2019 Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Kimlik Tanıtımı

Millî Eğitim Bakanlığı uygulama standartları, kurum kimliğini temsil eden tüm görsel ve grafik unsurların standartlaştırılması amacıyla hazırlanmıştır.. Bu anlamda Bakanlık, merkez ve taşra birimleri, okul/kurum ve kuruluşların kurum kimlik uygulamalarına yönelik; Logo, Amblem, Tabela, Tanıtıcı Bayrak, Flama, Tablo ile görsel ve tanıtma yönelik yapılan her türlü çalışma oran, renk ve yazı karekteri bakımından Bakanlığı temsil etmekte, kurum kimliği ve kültürü açışınndan büyük önem taşımaktadır. Modern, saygın ve güvenilir bir kimliğin yerleşmesi için belirtilen standartlara ve kurallara uyulmalıdır.

Millî Eğitim Bakanlığı Vektörel Logosu

Millî Eğitim Bakanlığı Vektörel Logosu

Loguyu İndirmek için Tıklayın

 

Ana Yazı Karakteri

Millî Eğitim Bakanlığının ana yazı karakteri TDK’nın Yazım Klavuzu esas alınarak DIN.Bek karakter ailesine göre hazırlanmıştır. Düz ve yalın bir karakter olan DIN. Bek ailesi,  okunmasındaki kolaylık ve sadelik ile öne çıkmaktadır.

Fontu İndirmek İçin Tıklayın

Millî Eğitim Bakanlığı Yazı Fontları

Birim Renkleri 

Temelde Millî Eğitim Bakanlığının logo rengi kırmızı ve siyah renkten oluşmaktadır. Ancak kurum türlerini ayırmak için farklı zemin renkleri kullanılmıştır.

• Okul öncesi öğretim okul/kurumları için Pembe-Pantone 197 C

• ilköğretim okul/kurumları için Mavi-Pantone 299 C

• Ortaöğretim okul/kurumları için Sarı-Pantone 143 C

• Çıraklık ve Yaygın Eğitim Kurumları, Hizmetici Eğitim
Kurumları, Öğretmenevleri, Tesis ve Kamp
merkezleri, Basın ve Yayınevleri ile diğer renklerle
ifade edilmeyen tüm kurumlar için Yeşil-Pantone 563 C

 

Millî Eğitim Bakanlığı Renk kodları

 

 Kurum Tabelaları Ölçü Oran ve Kuralları

Tabela ölçüleri bütün kullanım alanlarında, altta gösterilen oranlarda uygulanır. Tabelanın boyu, kurum isminin uzunluğu ile doğru orantılı olarak uzayabilir veya kısalabilir ancak Millî Eğitim Bakanlığı logosu ile kurum isminin birbiri arasındaki oran sekildeki gibi sabit tutululur. Kurum cephelerinin büyüklüğüne göre tabela oranlarına uyulmalıdır. En küçük tabelanın kısa kenarı 90 cm‘den az olamaz. Uzun kenarı ise okul adının uzunluğuna göre belirlenir.

Tabela uygulamaları binanın dışarıdan görünür cephesi tercih edilerek yapılır. (Genel olarak giriş kapısının sol tarafna)
Sundurma olan kurum cephelerinde, tabela sundurmaya uygulanacak ise mutlaka sundurmanın genişliği kadar uygulanmalıdır.
A Millî Eğitim Bakanlığı logosu.
B Eğitim kurumu/kurum ismi.
C il, ilçe ismi.

Millî Eğitim Bakanlığı Tabelaları Ölçü Oran ve Kuralları

Millî Eğitim Bakanlığı Tabelaları Ölçü Oran ve Kuralları

Yeni yönetmeliğe uygun okul tabelalarınızın en uygun fiyatlarla Türkiye Geneli; tasarım, üretim ve montajı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.